SIKÇA SORULAN SORULAR

Üniversite Ligi nedir?

Üniversite Ligi, Riot Games tarafından düzenlenen ve ESL tarafından yürütülen, üniversite takımlarının kıyasıya mücadele edeceği amatör bir ligdir.

Kimler katılabilir?

Üniversite Ligi’ne aynı üniversitedeki oyuncularla takım kuran üniversite öğrencileri katılabilir. Şampiyonluk Ligi ve Yükselme Ligi’nde yer alan oyuncular bu lige katılamaz. Lige katılacak oyuncular örgün eğitimde ya da ikinci öğretimde olmalıdır. Mezunlar ve öğretim görevlileri, değişim programıyla gelen öğrenciler lige katılamaz. Açık öğretim, meslek yüksekokulu, yüksek lisans ve doktora öğrencileri lige katılabilir.

Üniversite Ligi kuralları nelerdir?

Üniversite Ligi kurallarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Lig ne zaman düzenleniyor?

Üniversite Ligi kayıtları 1 Şubat’ta açılacak ve 22 Şubat tarihinde saat 23.59’da kapatılacaktır. Tüm maçlar hafta sonu oynanacaktır.

Ön elemeler: Türkiye’nin her üniversitesinden takımların yer alabileceği bu aşama iki haftadan oluşacaktır.

İlk haftada takımlar çiftli eleme usulünde bir turnuva ağacına yerleşeceklerdir. Turnuvanın en iyi 16 takımı bir üst tura çıkmaya hak kazanacaktır.

İkinci haftada aynı sistemde yeni bir turnuva ağacı oluşturulacaktır. Ancak bir üst tura çıkmayı garantileyen 16 takım bu turnuvaya alınmayacaktır. Bu turnuvanın da en iyi 16 takımı üst tura çıkacak ve grup aşamasının 32 takımı oluşacaktır.

32 takıma yedek olması amacıyla her turnuvada 16-24 arasına giren takımlar ayrı bir turnuva ağacında yarışacaklardır. Katıldıkları turnuvadaki ilk 16 takımda bir usulsüzlük olması durumunda buradaki sıralamaya göre yedek takımlar alınacaktır.

Grup aşaması: Grup aşamasına çıkmayı başaran 32 takım, 8 takımdan oluşan 4 gruba ayrılacak. Gruplar kendi içinde çiftli eleme usulünde kapışacak. Her grubun en iyi 2 takımı bir üst tura yükselecek.

Çeyrek finaller: 8 takım turnuva ağacına rasgele yerleştirilecek. Ancak bu yerleştirme yapılırken aynı gruptan ve aynı üniversiteden olma gibi kurallar izlenecek.

Yarı finaller ve büyük final: Turnuvanın en iyi 4 takımı fiziksel olarak karşı karşıya gelebilecekleri bir ortamda maçlarını oynayacaktır. Bu maçların tamamı canlı olarak yayınlanacaktır.

Yardıma mı ihtiyacın var?

Turnuva esnasında bir sorunuz olursa ESL yetkililerine RTP üzerinden ulaşabilirsiniz.

Turnuva dışındaki soruların için ESL Türkiye yetkilileri, resmi iletişim kanalı ESL Türkiye Discord sunucusunda sürekli çevrimiçi olarak bulunmaktadır. İstediğiniz zaman, istediğiniz soruyu doğrudan kendilerine ulaştırabilirsiniz. ESL Discord sunucusu: https://discord.gg/sVG9JQ2

Turnuva kodunu nasıl yapıştıracağım?

Riot Turnuvalar Platformu’nda bulunan turnuva kodunuzu kopyalayın, ardından oyun içerisinde Oyna > Özel > Turnuva Kodu yolunu izleyerek turnuva kodunuzu yapıştırın ve “Oyuna Katıl” butonuna tıklayın.

Maç başlamadan önce neler yapmam gerek?

Maç saati geldiğinde tüm takım turnuva koduyla oluşturulan oyun lobisinde bulunmalıdır. Rakip takımda eksikler olsa dahi tüm takım turnuva ağacında bir üst tura çıktıklarını görmeden oyun lobisinden çıkmamalıdır. Takımların tüm oyuncularıyla lobiye gelmesi için verilen süre 10 dakikadır. 10 dakika sonunda iki takım da hazırsa en fazla 5 dakika içinde maç başlatılmalıdır. Aksi takdirde sistem iki takımı da gelmemiş kabul edebilir.

Maç esnasında bir sorunla karşılaştım, ne yapmam gerekiyor?

Oynanan maçı durdurduktan sonra RTP üzerinden ESL yetkililerine haber vermeniz veya ESL Türkiye Discord sunucusundan karşılaştığınız sorunu belirtmeniz gerekmektedir.

Maç sırasındayken oyundan internet/oyun bağlantısı yüzünden düştüm. Bunun sonucunda nasıl bir yol izlemeliyim?

Eğer karşılaşma süresi dolmuş ise ESL bu konu hakkında bir maç tekrarını mümkün kılmamaktadır. Fakat maç sürüyorken oyuna tekrar bağlanabildiğinizde maça devam edebilirsiniz.

Üniversitemin maçlarını yayınlayabilir miyim?

Oyun lobisine hiçbir şekilde izleyici alınmayacaktır. Sadece gerek görüldüğü takdirde ESL yetkilileri girebilir. Oyuncular doğabilecek sorumlulukları kabul etmeleri doğrultusunda oynadıkları maçı yayınlayabilirler. Ancak oynadığınız maç ESL tarafından yayınlıyorsa, o maçtaki oyuncuların yayın yapabilmesi için ESL hakemlerinden izin alması mecburidir. Bu durumda onaysız yayın yapan oyuncu turnuvadan men edilebilir. Yayın ve izleyiciler ile ilgili kuralları, kural dokümanında 5.11 ve 5.12 maddeleri altında bulabilirsiniz.

Ödüller neler?

1.takıma 10.000 TL değerinde ödül çeki
2.takım 7.500 TL değerinde ödül çeki
3. takım 5.000 TL değerinde ödül çeki
4. takım 2.500 TL değerinde ödül çeki

Ayrıca çeyrek finalde oynayan tüm oyuncular 5.000 RP ödül kazanacaktır.