Final Özet Makalesi

HACETTEPE REIGNOVER – POWER RAGERRS

Riot Games tarafından düzenlenen ve Electronic Sports League (ESL) tarafından yürütülen Republic of Gamers Üniversite Ligi Şampiyonu belli oldu.

Toplamda 517 takımın katıldığı, geleceğin yeteneklerini barındıran ve profesyonel olma yolundaki yarı profesyonel oyuncuların kendini gösterme şansı yakaladığı Republic of Gamers Üniversite Ligi muhteşem bir finalle sona erdi. Final serisi, geçen senenin şampiyonu HACETTEPE REIGNOVER ve POWER RAGERRS arasında gerçekleşti. REIGNOVER geçen sene elde ettiği unvanı korumak, RAGERRS ise yeni şampiyon olmak için kıyasıya mücadele etti ve ekranları başındaki herkese 5 maçlık, dolu dolu bir final serisi izletti.

Bu maçların tamamında Ryze, dördünde ise Tahm Kench, Morgana ve Braum yasaklaması gördük. Her iki takımın da destek oyuncusu, karakteristik açıdan maçı taşıma özelliğine sahip olduğu için onlara yönelik bu yasaklamalar kimseyi şaşırtmadı.

Beş maç üzerinden oynanacak serinin ilk maçında REIGNOVER ekibi, geriye düştükleri maçı kendi lehlerine çevirip üstün gelerek seyir zevki yüksek bir karşılaşmaya imza attılar. Özellikle REIGNOVER orta koridor oyuncusu Bolthorn’un performansı ve seçtiği her şampiyon ile fark yaratarak takımını sırtlayışı dikkatlerden kaçmadı.

İkinci maçta POWER RAGERRS, tekli derecelide çok güçlü olan fakat profesyonel arenalarda pek göremediğimiz Warwick seçimi yaptı ve bunun karşılığını belli bir noktaya kadar da gayet iyi aldı. Diğer rol seçimleri ile de büyü hasarı odaklı bir kompozisyon kurmuştu. Fakat bu taktik ile kitle kontrol açısından yetersiz kalan kompozisyon, REIGNOVER’a karşı takım savaşları sırasında POWER RAGERRS’a sıkıntılar yaşattı. Otuzuncu dakikada HACETTEPE REIGNOVER, karşı takıma fark ettirmeden Baron Nashor’u katledince POWER RAGERRS hazırlıksız yakalandı ve seride 2-0 geri düştü.

Üçüncü maç, ilk iki maça kıyasla daha sakin bir tempoda başladı ancak REIGNOVER ekibinin eksik sayı ile girdiği takım savaşında POWER RAGERRS ekibi beklediği fırsata erişerek katliam yaptı. Bu takım savaşı POWER REGERRS ekibinin ihtiyacı olan motivasyonu tazeledi. 33. dakikaya girerken REIGNOVER orta koridoru Bolthorn, zamanlamasını çok iyi ayarlayarak POWER RAGERRS takımının almakta olduğu Baron’a son vuruşu yaparak bu güçlendirmeyi takımına kazandırdı. REIGNOVER ekibi Baron güçlendirmesi ile birlikte POWER RAGERRS takımının iki inhibitörünü de açarak rakiplerine zorlu anlar yaşattı. Ancak Baron’u ve iki inhibitörü kaybetmek POWER RAGERRS ekibini yıldırmaya yetmedi. Takım savaşına elverişli şampiyon seçimleri sayesinde maça tutunarak seriyi 2-1’e getirmeyi başardılar.

Serinin dördüncü maçında iki takım da hata yapmaktan mümkün olduğunca kaçınmaya çalıştı. REIGNOVER ekibinin ilk kuleyi alma kararı RAGERRS takımına verdikleri 3 skor ile avantajı karşı takıma bıraktıkları bir hataya dönüştü. Takıma adını veren nişancı r a g e r r, Kai’Sa seçimini yaparak performansıyla öne çıktı. 23.dakikada REIGNOVER takımının aldığı Baron kararı ise maçın kırılma anı oldu. RAGERRS takımının orta koridor oyuncusunun Ziggs ile aldığı 3’te 3 skoru,, REIGNOVER takımına önce Baron’u, sonra kuleleri ve ardından oyunu kaybettirdi. Böylelikle seri, beşinci maça taşınmış oldu.

POWER RAGERRS son maçın seçim ve yasaklama ekranından üstün çıkan taraf oldu. İlk 4 maçta yasaklanan Tahm Kench bu defa açık kalınca RAGERRS destek oyuncusunun seçimi oldu ve iyi perfomansıyla REIGNOVER takımını bu şampiyonu yasaklamadıkları için pişman etti. RAGERRS ormancısı Streptopelia’nın, serinin 3. maçından itibaren oynadığı oyun, doğru zamanda doğru yerde oluşu, kimi zaman ayrık ittirme görevini bile üstlenmesi serinin kaderini belirledi. Son maçta POWER RAGERRS ekibi makro ve mikro anlamda her istediğini elde etti.

Serinin başında POWER RAGERRS 2-0 geri düşmesine rağmen taktiklerini iyi belirleyerek seriyi 3-2 kazandılar. Bu çekişmeli karşılaşmaların sonucunda Republic of Gamers Üniversite Ligi’nin şampiyonu Dokuz Eylül Üniversitesi’nden gelen POWER RAGERRS ekibi oldu.